Ana sayfa Muhasebe İhracat faturalarında muhasebe kaydı fatura tarihi mi yoksa Gümrük çıkış beyannamesindeki tarih...

İhracat faturalarında muhasebe kaydı fatura tarihi mi yoksa Gümrük çıkış beyannamesindeki tarih baz alınarak mı yapılır?

234
0
İhracat faturalarında muhasebe kaydı fatura tarihi mi yoksa Gümrük çıkış beyannamesindeki tarih baz alınarak mı yapılır?

İhracatın fatura tarihi 25/04/2019 GÇB nin kapanış tarihi 05/05/2019 dur.
Ay sonlarında stoklarımız sayıldığı için ihracattaki stokların ve GÇB’nin kapanış tarihine göre muhasebe kayıtlarını nasıl yapmalıyız?

Muhasebe kaydı için GÇB intaç tarihi olan 05/05/2019 dikkate alınır.

Stok hareketleri de bu tarihe göre belirlenmesi gerekir. “İntaç tarihi”: Gerek ithalat ve gerekse ihracatta intaç tarihi, ithal veya ihraç eşyasının gümrük işlemlerinin gümrük mevzuatı çerçevesinde tamamlanarak gümrük beyannamesinin giriş veya çıkış olarak kapatıldığı tarihi ifade eder.

 

 


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

İhracat faturalarını muhasebeleştirirken hangi alış kurunu kullanmalıyım?

İhracat faturalarında hangi kuru esas alacağım

İhracat faturası için düzenlediğimiz E-faturayı nasıl iptal ederiz?

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here