Ana sayfa Muhasebe İhracat bedellerinin yurda getirilip bozdurulması zorunluluğu devam ediyor mu?

    İhracat bedellerinin yurda getirilip bozdurulması zorunluluğu devam ediyor mu?

    Bir mükellefim yurt içinden bir firmaya dövizli fatura düzenleyecektir. Euro üzerinden fatura keseceğiz alış kuru mu dikkate alacağız?

    71
    0

    İhracat bedeli tahsil edildikten sonra döviz bedelinin bozdurulması uygulaması devam ediyor mu?

    Türkiye’de yerleşik kişiler tarafından gerçekleştirilen ihracat işlemlerine ilişkin bedeller, ithalatçının ödemesini müteakip doğrudan ve gecikmeksizin ihracata aracılık eden bankaya transfer edilecek veya getirilecektir.

    Bedellerin yurda getirilme süresi fiili ihraç tarihinden itibaren 180 günü geçemeyecektir.

    Ancak, 2019-32/56 sayılı Tebliğin yürürlüğe girdiği 31.12.2019 tarihinden itibaren, söz konusu bedellerin en az %80’inin bir bankaya satılması zorunluluğu kaldırılmıştır.

    Keza, anılan tebliğin geçici 1. maddesindeki düzenleme uyarınca; 31.12.2019 tarihi itibariyle açık bulunan ihracat hesapları için, bu tebliğin ihracatçı lehine olan hükümleri uygulanacağından, anılan ihracat bedellerinin de en az %80’inin bir bankaya satılması zorunluluğu yoktur. 

    Bir mükellefim yurt içinden bir firmaya dövizli fatura düzenleyecektir. Euro üzerinden fatura keseceğiz alış kuru mu dikkate alacağız?

    Faturada MB döviz alış kuru kullanılır. MB tarafından Yabancı para değerleri Her gün; Saat 15:30’da ertesi günün Kuru ilan edilir. İlan edilen kur bugünün kuru olur.

     


    Kaynak: İSMMMO
    Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


    BİR CEVAP BIRAK

    Please enter your comment!
    Please enter your name here