Ana sayfa Muhasebe İhraç kayıtlı aldığımız ürünleri ihraç kayıtlı olarak satabilir miyiz?

    İhraç kayıtlı aldığımız ürünleri ihraç kayıtlı olarak satabilir miyiz?

    İhraç kayıtlı alınan mal; yeniden ihraç kayıtlı satılmaz. Sadece sizin ürettiğiniz malı ihraç kayıtlı satabilirsiniz.

    40
    0
    Ambalaj oluklu mukavva kutu toptan ticareti yapıyoruz. İmalat yapacağız. Sanayi odasına kaydolup kapasite raporu alacağız. Bu durumda başka bir imalatçının bize kestiği ” ihraç kayıtlı faturayı ” bizde başka bir firmaya ” ihraç kayıtlı kesebilir miyiz?

    İhraç kayıtlı alınan mal; yeniden ihraç kayıtlı satılmaz. Sadece sizin ürettiğiniz malı ihraç kayıtlı satabilirsiniz.


    Şahsın zeytin tarlası var ve bu tarladan topladığı zeytinleri sıkma işleminden sonra paketleme yapıp kendi limited şirketinden ihracatını yapmaktadır. Toplanan zeytinler hammadde olarak şirkete girişi yapılabilmesi için şahsın adına zirai kazanç mükellefiyet açılışı yapılıp müstahsil makbuzu ile mi ürün alımı yapılmalıdır?

    Gerçek usulde Zirai kazanç mükellefiyeti açılması için GVK 54. maddesinde belirtilen işletme büyüklüğü ölçüsüne bakılır. 

    Ölçülerin altında ise üretici olan şahıs dan alınan ürün için Gider pusulası düzenlenir ve 94/13.maddedeki oranda GV stopajı yapılır.


    Kaynak: İSMMMO
    Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


    BİR CEVAP BIRAK

    Please enter your comment!
    Please enter your name here