Ana sayfa Çalışma Hayatı İhbar öneli işçi çıkarmanın yasak olduğu sürelere gelen bir kişiyi işten çıkartabilir...

İhbar öneli işçi çıkarmanın yasak olduğu sürelere gelen bir kişiyi işten çıkartabilir miyiz?

192
0

İşçiye bildirimde bulunduğumuz 6 haftaya denk gelen ihbar önelimiz var. Önelin bitim tarihi 11.05.2020’dir. Yasa gereği 17 Nisan itibariyle işçi çıkarılmasını yasaklandı. Bu durumda ne yapmalıyız?

İhbar öneli verilerek iş sözleşmesinin feshi halinde iş sözleşmesi önelin bitiminde feshedilmiş olur.

Önelin bitiminden önce fesih halinde ise, önel verilmemiş sayılır ve bu suretle iş sözleşmesini fesheden taraf diğer tarafa ihbar öneline ait ücretin tamamını tazminat olarak ödemek durumunda kalır.

İhbar önelinin bölünmezliği ilkesi yasa ya da sözleşmede öngörülen öneller bakımından farklı uygulanamaz.

Sözleşme ile arttırılan süre dahil olmak üzere ihbar öneli bütünlük arz eder ve bölünerek uygulama yapılamaz.

Bu halde işveren 17.04.2020 öncesi derhal fesih hakkını kullanabilir.

Nakdi ücret desteğine başvurabilirsiniz. İş sözleşmesinin olması halinde işsizlik maaşı hakları devam etmektedir.


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here