Ana sayfa Muhasebe İhaleler için ödenen karar pulu için damga vergisi ödenir mi?

İhaleler için ödenen karar pulu için damga vergisi ödenir mi?

İhaleler için ödenen karar pulu için damga vergisi ödenir mi?

378
0

Belediye tarafından açılan yer kiralaması için ihaleye katıldık. Kira sözleşmeleri yapıldı. Bizden ihale karar pulu ve damga vergisi tahsil edilmedi. İhale tutarı üzerinden hale karar pulu için %05,69 ve sözleşme damga vergisi için %09,48 damga vergisi ödemem gerekir mi?

Her iki işlemde ayrı ayrı damga vergisine tabidir.

1.6.2020 kira başlangıcı olan kira sözleşmesine ait damga vergisi beyannamesini bugün vermek istedik, ama e-beyanda onaylanmıyor, 6/2020 ye ait damga vergisi onay kabul etmiyor?

Onaylamaz çünkü beyan süresi henüz başlamamıştır.

DV mükellefiyeti SÜREKLİ MÜKELLEFİYET ise Haziran /2020 dönemi DV beyannamesi 01-Temmuz -26 Temmuz arasında verilir.

Süreksiz mükellefiyet ise Sözleşmenin imzalandığı günü takip eden 15 gün içinde verilir.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Sözleşmelerde tutar belirtilmemişse damga vergisi hesaplanır mı?

Bekçi ve bahçıvanlara ödediğimiz ücretlerden gelir ve damga vergisi kesintisi yapmalı mıyız?

Gizlilik sözleşmeleri damga vergisine tabi midir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here