Ana sayfa Vergi Huzur hakkı ödemesi yaptığımız şirket ortağına sigorta primi ödemeli miyiz?

  Huzur hakkı ödemesi yaptığımız şirket ortağına sigorta primi ödemeli miyiz?

  435
  0

  SSK 4/a emeklisi olan hekim, sahibi bulunduğu tek kişilik Limited Şirket üzerinden düzenlemek özel hastanelerde bizzat kendisi çalışmak sureti ile hekimlik faaliyetinde bulunmaktadır. Tek kişilik limited şirketin ortağına yapılacak ücret/huzur hakkı ödemelerinin (4/a emeklisi olması bağlamında) SGDP ne tabi olup olmayacağı konusundaki görüşlerinizi rica ederim.

  Huzur Hakkı: “ Belli bir konuyu görüşmek için toplanan bir kurulun üyelerine ödenen paralardır.” Ücret ise, “bir emeğe karşılık olarak verilen para, işgücünün ederi” şeklinde tanımlanmaktadır.

   

  Ayrıca gelir vergisi kanunda ücret; işverene tabi belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerdir. Ücretin ödenek, tazminat, kasa tazminatı (Mali sorumluluk tazminatı), tahsisat, zam, avans, aidat, huzur hakkı, prim, ikramiye, gider karşılığı veya başka adlar altında ödenmiş olması veya bir ortaklık münasebeti niteliğinde olmamak şartı ile kazancın belli bir yüzdesi şeklinde tayin edilmiş bulunması onun mahiyetini değiştirmez.

  Hekimin hastanelerin tüzel kişiliklerine bir ortaklığı söz konusu değil ise aldığı ücret karşılığında makbuz kesmesi gerekecektir.

   

   

   

   

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


   

  BENZER İÇERİKLER

  Şirkette sadece huzur hakkı alan bir kişi var. Çalışan hesabında bu kişi dikkate alınır mı?

   

   

   

  Huzur hakkı alan kişiler gelir vergisi beyannamesi vermek zorunda mı?

   

   

   

  Yönetim kurulu kararı ile Huzur hakkı tutarını artırabilir miyiz?

   

   

   

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here