Ana sayfa Muhasebe Huzur hakkı ödemesi Sigorta primine tabi midir?

    Huzur hakkı ödemesi Sigorta primine tabi midir?

    Huzur hakkı SGK primine tabi midir?, Huzur hakkından gelir vergisi kesilir mi?

    43
    0

    1) Huzur hakkı ödenecek kişi, aynı yerde 5510 sayılı Kanunun 4-1/a kapsamında çalışırsa bu kişiye ödenecek huzur hakkı sigorta primine tabidir.

    2) Huzur hakkı ödenecek kişi, aynı yerde 5510 sayılı Kanunun 4-1/b kapsamında çalışıyorsa bu kişiye ödenecek huzur hakkı sigorta primine tabi değildir.

    Huzur hakkı ödemesi yapılan firmalarda muhtasar aylık olarak verilmek zorunda mıdır?

    Huzur hakkı ödenmesi GVK 61. maddeye göre ÜCRET’tir. Kesilen vergi ve damga vergisi aylık olarak beyan edilmesi zorunludur.


    Kaynak: İSMMMO
    Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


    BİR CEVAP BIRAK

    Please enter your comment!
    Please enter your name here