Home-ofis olarak kullanılan kiralık daire için kesilen fatura SMMM faaliyeti defterine gider...

Home-ofis olarak kullanılan kiralık daire için kesilen fatura SMMM faaliyeti defterine gider yazılabilir mi?

173
0
PAYLAŞ

Müteahhit şirketten konut kiralayan serbest meslek mensubuna bu kiralama nedeniyle ilgili firma tarafından KDV’li fatura düzenlenmektedir. Serbest meslek mensubu, konut olarak kiraladığı bu dairenin bir odasını da home-ofis olarak kullanacaktır.

Bu durumda, konut kira sözleşmesine ek bir madde ile bu husus eklenmeli midir?

Kiraya verenin şirket olması ve KDV’li fatura düzenlenmesi nedeniyle (ticari kazanç-GMSİ ayrımı nedeniyle) serbest meslek mensubunun yapacağı kira ödemelerine istinaden muhtasar beyannamesinde stopaj beyan etmesi zorunlu mudur?

Beyan etmeyecekse çalışanı da olmadığı için muhtasar beyanname boş mu verilecektir?

Stopaj uygulanmayacak olması halinde, GVK 68’e göre kira giderinin tamamını gider olarak indirim hakkına sahip midir?

(14.01.2019 10:58)

 

1- Fatura ile ödenen kiralama için GV stopajı olmaz.
2- Muhtasar beyanname de GVK 94.maddeki ödemeler varsa beyan edilir.
3- Ödeme yoksa muhtasar beyanname verilmez. Beyanname verilmeyeceği VD bildirilir.
4- Kiranın tamamı giderleşir.
5- Ancak bu SM mensubu SMMM ise 3568 sayılı yasaya göre ev de mesleki faaliyeti sürdüremez.

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Serbest Meslek mükellefi home-ofis’in konut kredi faizini gider yazabilir mi?

 

Mali Müşavirler home-ofis’de faaliyet gösterebilir mi?

 

Fiili olarak kullanılmayan ve sadece adres göstermek için kullanılan Home-Ofis işyerlerin kirası üzerinden stopaj yapılabilir mi?

 

İptal edilmediğinde otomatik olarak uzayan SMMM sözleşmesinin süresi dolduğunda yenilenmesi için herhangi bir işlem yapmaya gerek var mı?

 

Vefat eden mükellefin SMMM sözleşmesi ne zaman iptal edilmelidir?

 

 

BİR CEVAP BIRAK