Ana sayfa Dünya Hollanda, altı AB ülkesi içinde en düşük işsizlik oranına sahip ülke

Hollanda, altı AB ülkesi içinde en düşük işsizlik oranına sahip ülke

235
0

Hollanda, altı AB ülkesi içinde en düşük işsizlik oranına sahip ülke

Hollanda İstatistik Kurumu’nun yayınladığı verilere göre, hem Hollanda’da hem de AB’nin geri kalanında, işsizlik oranı son aylarda azalmayı durdurdu. Mayıs 2019 itibarıyla AB-28 işsizlik oranı %6,3 olurken, Hollanda’da işsizlik oranı Ağustos ayından bu yana %3,5 seviyesinde kaldı. Bu da Hollanda’yı en düşük işsizlik seviyesine sahip altı AB ülkesi arasına sokuyor.

2019 ilkbaharında Hollanda, 2008’deki ekonomik krizin başlamasından bu yana en düşük işsizlik oranını kaydetmiştir. Mart ayından Mayıs ayına kadar işsizlik, işgücünün %3,3’ü düzeyindeydi. Haziran ayında yükselmeye başlayarak, Ağustos ayında %3,5’e ulaştı. Ardından işsizlik oranı değişmedi. Aynı eğilim AB-28’de de görüldü. AB işsizlik oranı Mayıs 2019 itibarıyla ortalama %6,3 olmuştur.

AB-28 işsizlik rakamları, Ekim 2019’a kadar ve dahil olmak üzere mevcutken Hollanda’nın işsizlik rakamları Kasım 2019’a kadar olan dönemlerde mevcuttur.

İşsizlik oranları, Avrupa Birliği’nin 28 ülkesi arasında büyük farklılıklar göstermektedir. En yüksek oranlar, işgücünün sırasıyla %16,8 ve 14,2’si ile Yunanistan ve İspanya’da kaydedildi. %3,5 ile Hollanda, en düşük işsizlik oranına sahip altı AB ülkesi arasında yer aldı. Yalnızca Malta, Polonya, Almanya ve Çek Cumhuriyeti daha düşük oranlara sahipti. Macaristan’da işsizlik oranı aynı seviyede kaldı.


Kaynak: Hollanda İstatistik Kurumu / Link: https://www.cbs.nl/en-gb/news/2020/02/unemployment-decline-halting-also-in-the-eu
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here