Ana sayfa Muhasebe Hisseli mülk sahiplerini Ba formunda ayrı ayrı mı bildireceğim?

Hisseli mülk sahiplerini Ba formunda ayrı ayrı mı bildireceğim?

902
0

Ek işyeri açmak için bir yer kiralandı. Kira kontratı başlangıç tarihi 01 Mart, tutarı 4500 TL net olacaktır.

1.sorum; Kira için ocak ayında peşinat, kaparo olarak 4500 TL gönderilmiş. Bunu kayıtlarıma alırken henüz kontrat olmadığı için ocak ayında 126/102 olarak, Mart ayında da gider ve stopaj kayıtlarını ve yapabilir miyim?

2. Sorum; Kira Kontratını Mart Ba formunda brüt tutardan mı bildirmeliyim? Mülkün iki hisseli olması Ba formunda bildirim yaparken dikkate alınmalı mı yoksa kiranın bütününü bir mal sahibi adına yazmam gerekir?

 

126/102 kaydı yapılır. Kiranın brüt tutarı Ba formuna yazılır. Kiranın tamamı bir malik adına forma yazılır.

 

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Kendime Fatura ettiğim demirbaşlar için Ba Bs bildirimi yapacak mıyım?

 

Gayrimenkul alış ve satışları Ba-Bs formunda bildirilir mi?

 

Yararlandığım SGK Teşviki bitince başka teşvikten faydalanabilir miyim?

 

Otelde konaklayanların TC numarasını BS formuna yazabilir miyim?

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here