Hisse senedi alım satımından kaynaklanan zararımı yıllık gelir vergisi beyannamesinde gösterecek miyim?

Hisse senedi alım satımından kaynaklanan zararımı yıllık gelir vergisi beyannamesinde gösterecek miyim?

69
0
PAYLAŞ

 

Bir gerçek kişi 2018 yılı içinde TÜPRAŞ’dan hisse senedi alarak aynı yıl satmıştır. 25.000 TL alım satımdan zararı, 98.000 TL ise kar payı kazancı olmuştur. İlgili kar payını beyannameye dâhil etmek gerekir mi?

 

Hisse senedi zararı dikkate alınmaz. Kar payı GVK 22 ve 86. maddedeki koşullarına göre yıllık beyanname ile MSİ olarak beyan edilir.

 

 

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

2016 yılında alınan, 2019 yılında kazançlı satılan daire için gelir vergisi hesabını nasıl yapacağım?

 

 

 

Huzur hakkı alan kişiler gelir vergisi beyannamesi vermek zorunda mı?

 

 

 

Elde ettiğim araç kira geliri için gelir vergisi beyanı verecek miyim?

 

 

BİR CEVAP BIRAK