Ana sayfa Çalışma Hayatı Herhangi bir teşvikten faydalanmayan iş yeri personelini işten çıkartım yasağı olduğu dönemlerde...

  Herhangi bir teşvikten faydalanmayan iş yeri personelini işten çıkartım yasağı olduğu dönemlerde işten çıkartırsa uygulamaya tabi olacağı yaptırım nedir?

  Ücretsiz izin için işçi ile işverenin yazılı olarak anlaşması zorunlu mudur?

  50
  0

  KÇÖ/NÜD/7252/6111 vb. gibi hiçbir durum/teşvikten yararlanmayan, normal ücretsiz izin bile uygulamayan, her ay tam gün beyan veren firma 04 kodda personel çıkarma yaparsa cezası sadece kişi başı 2.943 TL midir?

  İPC’nin uygulandığı ay %5 teşvikten de yararlanamazsınız.

  Onun dışında fesih yasağı kapsamında çıkış sadece KÇÖ tutarının geri ödemesini kapsamaktadır.

  Personellerimizden birisi 25.10.2020-01.11.2020 tarihleri arasında ücretsiz izin talebinde bulundu. Bildiğiniz gibi 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim resmî tatil günleridir. Ücretsiz izin günlerine denk gelen resmî tatil günleri için ücret ödememiz gerekir mi?

  Ücretsiz izin işçi ile işverenin yazılı olarak anlaştığı bir izin türü olup bu izin süresince denk gelen tatil ve bayramların ayrıca ödenmediği bir süredir.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here