Ana sayfa SGK Haziran ayında kısa çalışma ödeneğinden dönen bir firma 7252 sayılı SGK teşvikinden...

    Haziran ayında kısa çalışma ödeneğinden dönen bir firma 7252 sayılı SGK teşvikinden hangi ay itibariyle yararlanmaya başlar?

    93
    0

    KÇÖ ve Nakdi Ücret desteği 2020 Haziran ayında sona ermiş işçiler için 4447 sayılı kanuna eklenen geçici 26. madde kapsamındaki destekten 3 ay boyunca Ağustos/2020 ayından itibaren yararlanmak mümkündür. Yararlanma süresi 31.12.2020 tarihine kadar olabileceği için birtakım belirsizliklerin ortadan kalkması için ilk yararlanma ayını Eylül 2020 de başlatırsak hak kaybı yaşar mıyız? Yani yararlanacak ayları 2020/9-10-11.aylar olarak uygulamak istiyoruz. Kanun ve genelgeye aykırı davranmış olur muyuz?

    Destek kapsamına giren sigortalı (B)’nin kısa çalışma ödeneğinden yararlandığı işyerindeki kısa çalışmasının 10/6/2020 tarihinde sona erdiği ve haftalık normal çalışma süresine dönüldüğü varsayıldığında, destek uygulamasının 1/8/2020 tarihinde yürürlüğe girmiş olması nedeniyle sigortalı (B) için bu destekten kanunda aranan diğer şartlar sağlanmak kaydıyla 2020/8. ve 9. aylarda/dönemlerde yararlanılabilecektir.

    Destek kapsamına giren sigortalı (Z)’nin kısa çalışma ödeneğinden yararlandığı işyerindeki kısa çalışmasının 10/5/2020 tarihinde sona erdiği ve haftalık normal çalışma süresine dönüldüğü varsayıldığında, destek uygulamasının 1/8/2020 tarihinde yürürlüğe girmiş olması nedeniyle sigortalı (Z) için bu destekten kanunda aranan diğer şartlar sağlamak kaydıyla sadece 2020/8. ay/dönem için yararlanılabilecektir.

    4/b sigortalısı ve vergi mükellefiyeti devam ederken işbaşı yapıp 4/a lı çalışmaya başlayan kişi 6111 teşvikten yararlanır mı?

    4/a sigortalısı olarak 6111 sayılı teşviğin şartlarını sağlıyorsa alabilir.


    Kaynak: İSMMMO
    Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


    BİR CEVAP BIRAK

    Please enter your comment!
    Please enter your name here