Ana sayfa İstatistik Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre otomobil satışları %58,4 arttı

Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre otomobil satışları %58,4 arttı

Ekonomide bu hafta ne oldu?

159
0

Ekonomide bu hafta ne oldu?

TOBB Haftalık Ekonomi Bülteni

Yurtiçinde kısa çalışma ödeneğinin süresinin uzatılması konuşulurken, yurtdışında ABD’nin istihdam rakamları
konuşuldu.

Yurt İçi Gelişmeler

• Mayıs ayında 61,7 olan ekonomik güven endeksi, Haziran ayında %19,1 artarak 73,5 seviyesinde gerçekleşti.
• Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ihracat %40,9 azalarak 9,97 milyar $, ithalat %27,8 azalarak 13,39
milyar $ oldu. Ocak-Mayıs döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracat %19,7, ithalat %5,2 azaldı.
• Haziran ayında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), bir önceki aya göre %1,13 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %12,62 arttı.
• Haziran ayında İmalat Sanayi Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI), 53,9 ile eşik değerin üzerinde gerçekleşerek sektörün toparlandığına işaret etti.
• Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre otomobil satışları %58,4 artarken, hafif ticari araç pazarı %108,7 arttı.
• Resmi Gazete’de yayımlanan Kısa Çalışma Ödeneğinin Süresinin Uzatılması Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı ile kısa çalışma ödeneğinden faydalanma süresi 1 ay daha uzatıldı. Nakdi ücret desteği ve iş fesih sınırlaması da aynı süre boyunca devam edecek.


Kaynak: TOBB
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here