Ana sayfa Muhasebe Havayolu şirketi satın alımlarında dövizli işlem yapabilir mi?

Havayolu şirketi satın alımlarında dövizli işlem yapabilir mi?

383
0

Havayolu şirketi satın alımlarında dövizli işlem yapabilir mi?

KONU

Havayolu şirketinin dövizli sözleşme yapması hak.

SORU

…Ben Havayolu firmasında çalışıyorum. Türk Parası Kıymetini Koruma hakkındaki 32 sayılı karara ilişkin 6 Ekim 2018 tarihinde yayınlanan tebliğinde; 17. maddeye istinaden firmamızın alış hizmetlerinde gayrimenkul satış, kiralama ve iş sözleşmeleri haricindeki tüm alış sözleşmelerini hizmeti veren firmanın istisnalara uyup uymamasını gözetmeden yabancı para birimi ile kabul etmemiz uygun mu?

(13.11.2018 12:18)

CEVAP

Yabancı para birimi ile işlem yapabileceğiniz görüşündeyiz.


Kaynak:Ismmmo
Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebe News veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Dövizli Sözleşme, Kira Kontratı yasağı soru-cevap – 13 Eylül 2018

Dövizli sözleşmeler TL’ye çevrilirken Damga Vergisi çıkacak mı?

Uluslararası piyasalarda fiyatı döviz cinsinden belirlenen maden ve emtialar için dövizli sözleşme yapabilir miyiz?

TSK’yı güçlendirmek amacıyla kurulmuş olan şirketler dövizli sözleşme yapabilir mi?

Yazılım ve Donanımlar yurt içinde üretilmişse dövizli sözleşme yapabilir miyiz?

Yabancılar dövizli sözleşme yasağından muaf mıdır?

Kamu Kurum ve kuruluşları dövizli sözleşme yapabilir mi?

Sigorta sözleşmeleri dövizli sözleşme yasağından muaf mıdır?

Dövizli sözleşme yasağına uymazsak cezası nedir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here