Ana sayfa Hukuk Hangi Saatlerde Çalıştığınızda Gece Çalışması Sayılır?

  Hangi Saatlerde Çalıştığınızda Gece Çalışması Sayılır?

  2066
  0

  24 saat faaliyet göstermesi gereken işyerlerinde günlük çalışmanın gece dönemini de içermesi ve işçilerin vardiyalar halinde dönüşümlü olarak gece çalıştırılması söz konusu olabilir.

  Bu gibi işyerlerinde normal çalışma saatlerinin dışında çalışılmasına gece çalışmaları adı verilmektedir.

  4857 sayılı İş Kanununa göre gece çalışmaları en geç saat gece 22:00’dan başlayarak, en erken sabah 06:00’ya kadar sürebilen ve en fazla 11 saat süreyi kapsayan çalışmadır.

  Yargıtay kararlarına göre normal çalışma süresi olan 45 saati aşmasa bile; işçi gece çalışmalarında 7,5 saatten fazla çalışırsa bu durum fazla çalışma olarak kabul edilmektedir.

  Sağlık, turizm ve özel güvenlik sektörlerinde çalışanların 7,5 saatten fazla çalışabilirler. Bu sektörlerde çalışan işçiler 7,5 saat üzerinde gece çalışması yapsalar dahi haftalık çalışma süreleri 45 saati aşmıyorsa fazla çalışma yapmadıkları kabul edilmektedir.

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi,  gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here