Ana sayfa SGK Hangi Kurumdan Emekli Olacağım?

  Hangi Kurumdan Emekli Olacağım?

  4092
  2

  1- Şu an yürürlükte olan yeni SGK kanunu ne zaman yayınlandı?
  506 Sayılı eski SSK kanunu yerini, 01 Ekim 2008 tarihinden itibaren yürürlüğe giren, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa bıraktı.

  Yeni kanunla birçok konuda değişiklikler oldu.

  Bu değişikliklerden birisi de herkesi yakından ilgilendiren emekli olma şartlarında yapılan düzenlemelerdir.

  2- Yeni Kanun öncesi ve sonrası Emeklilik ile ilgili ne değişti?
  Sigorta girişi 01 Ekim 2008 tarihinden önce olanlar ile 01 Ekim 2008 tarihinden sonra olanların emekli olma şartları farklılaştı.

  3- SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kapatıldı mı?
  Bilindiği gibi bu kanundan önce ayrı genel müdürlükler olarak hizmet veren SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı yeni kanunla aynı çatı altında hizmet veriyor. Ancak her üçünün varlığı da halen devam ediyor. Bu birleşme sadece Yönetim anlamında yapıldı.

  Üç ayrı Sosyal güvenlik kurumu SGK çatısı altında, kendi kapsamına giren sigortalılar ile ilgili işlemleri yapmaya devam ediyor.

  4- SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı sigortalılarının adı değişti mi?
  Eskiden,
  SSK’lı olarak anılan kişiler artık 4/a’lı
  Bağ-Kur’lu olanlar 4/b’li
  Emekli Sandığına tabi olanlar ise 4/c’li olarak adlandırılıyor.

  4/a, 4/b, 4/c  ne anlama geliyor diye merak edenler için; 5510 sayılı yeni kanun sigortalılık statülerini 4’ncü maddenin a,b,c bentlerinde belirlediği için artık SSK’lı, Bağ-Kur’lu veya Emekli Sandığına tabi denilmiyor, bunun yerine 4/a’lı, 4/b’li, 4/c’li diye ifade ediliyor.

  5- Birden fazla Kurumdan sigortalılığı olanla hangisinden Emekli olacak?
  Ön bilgilendirme sonrası hangi kurumdan emekli olunacağına özet olarak değinebiliriz.

  5.1- 01.10.2008 tarihinden önce sigorta girişi olanların hangi sosyal güvenlik kurumundan emekli olacağı, son 7 yıllık fiili çalışması hangi kurumdaysa onun şartlarına göre hesaplanıyor.

  Örnek olarak; Son 7 yıllık çalışmasının, 4 Yılını SSK (4/a),  3 yılını Bağ-Kur (4/b) primi ödeyerek geçiren kişi Emeklilik hesaplamalarını SSK’ya göre yapacak.

  Bunu gün hesabı ile belirtmek gerekirse;
  Son 7 Yılın (2.520 Gün) 3,5 yılından 1 gün fazlasının yani 1.261 günlük sürenin sigorta primi hangi kuruma ödenmişse onun emeklilik şartlarına tabi olunuyor.

  5.2- 01 Ekim 2008 tarihinden sonra sigortalı olanlar çalışma hayatları boyunca en çok hangi kuruma prim ödemişlerse oradan emekli olacaklardır.

  Kaynak: 5510 Kanun Madde 53, Geçici 2’nci madde, Mülga 2829 sayılı kanun

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  2 YORUMLAR

  1. MERHABA 1990-2013 TARİŞHLERİ ARASINDA 6.000 GÜN SGK ÖDEMEM VAR.2013-2015 YILILARI ARASINDA BAĞKURLU OLDUM. 1 AYLIK BAĞKUR ÖDEMEM VAR.BAĞKURA BORCUM VS YOK. BAĞKUR ÖDENMEYEN GÜNÜMÜ VE BORCUMU SİLDİ.(SORUN DEĞİL). BAĞKUR ÇIKIŞIM 2015 YILINDA YAPILDI. SGK DAN EMEKLİ OLURMUYUM.

   BİLGİLERİNİZ İÇİN ŞİMDİDEN TŞKLER.HERKEZE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM…

   • Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre, Emeklilik koşullarınız 4/1-a (Eski adıyla SSK) statüsüne göre hesaplanacaktır.

    Emekli olmadan önceki son 7 yıl içinde 1261 gün 4/1-a (SSK) primi ödenmiş olursa SSK’nın koşullarına göre emekli olursunuz. Sizin Bağ-Kur günleriniz yasa ile silindiği için 30 günlük 4/1-b (eski adıyla Bağ-Kur) sigortanız var. Bu nedenle şu anki koşullara göre SSK’nın emeklilik koşullarına tabisiniz.

    Sağlıcakla kalın.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here