Ana sayfa Mevzuat Hakemlere vergi

Hakemlere vergi

845
0

193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 29’uncu maddesinde teşvik gayesiyle verilen ikramiye ve mükafatlardan hangilerinin gelir vergisinden müstesna tutulduğu belirtilmiştir.

Gelir Vergisi Kanunu’nun “Teşvik İkramiye ve Mükafatları” başlıklı 29’uncu maddesinin birinci fıkrasının (4) numaralı bendi 7 Aralık 2019 Tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 7149 sayılı kanunun 12’nci maddesi ile değişikliğe uğramıştır.

Kanun maddesinin eski ve yeni şekli aşağıda belirtilmiştir.

ESKİ ŞEKLİ

Teşvik gayesiyle verilen aşağıda yazılı ikramiye ve mükafatlar Gelir Vergisi’nden müstesnadır:

“4. (2361 sayılı Kanunun 20’nci maddesiyle değişen bent) Spor yarışmalarını yöneten hakemlere ödenen ücretler.”

YENİ ŞEKLİ

Teşvik gayesiyle verilen aşağıda yazılı ikramiye ve mükafatlar Gelir Vergisi’nden müstesnadır:

““4. Amatör spor yarışmalarını yöneten hakemlere ödenen ücretler (basketbol ve voleybol spor dallarının en üst liglerinde görev alanlar hariç);”

Yeni düzenleme ile Profesyonel spor müsabakalarını yöneten hakemlerin elde ettiği gelirler vergiye tabi oldu.

Değişiklik ile birlikte Profesyonel Futbol müsabakalarını yöneten hakemler ile Basketbol ve Voleybol spor dallarının en üst liglerinde görev alan hakemlerin aldığı ücretler gelir vergisine tabi tutulacaktır.

Uygulamanın başlangıç tarihi 1 Ocak 2020 olarak belirlenmiştir.

 


Kaynak: Resmi Gazete – 7.12.2019
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here