Ana sayfa Dünya Gürcistan’da yıllık enflasyon %7,0 oldu

Gürcistan’da yıllık enflasyon %7,0 oldu

979
0

Gürcistan’da yıllık enflasyon %7,0 oldu

Gürcistan Ulusal İstatistik Ofisi’nin yayınladığı verilere göre, Gürcistan’da Aralık 2019’da Tüketici Fiyat Endeksi bir önceki aya göre %0,4 artarken, yıllık enflasyon %7,0 oldu. Aynı dönemde tütün ürünlerini içermeyen enflasyon oranı bir önceki aya göre %0,4 iken, fiyatlar bir önceki yılın aynı ayına kıyasla %6,3 oranında arttı.

Yıllık çekirdek enflasyon ile ilgili fiyatlar %5,2 oranında artarken, tütün ürünlerini içermeyen yıllık çekirdek enflasyon %3,7 oldu.

Gıda ve alkolsüz içecekler: Grup fiyatları %1,4 oranında artarak aylık enflasyona 0,44 yüzde puanı katkıda bulunmuştur.

Konut, su, elektrik, gaz ve diğer yakıtlar: fiyatlar aylık bazda %1,0 oranında artarak toplam aylık enflasyona 0,09 yüzde puanı katkıda bulunmuştur.

Ulaşım: Grup fiyatları %0,7 oranında azalmış, buna bağlı olarak aylık enflasyon oranına -0,09 yüzde puanı katkıda bulunmuştur.

Restoranlar ve oteller: Fiyatlar yıllık enflasyonun %7,9 oranında artarak yıllık enflasyona 0,34 yüzde puanı katkıda bulundu. Gruptaki yemek hizmetleri için fiyatlar arttı (%9,0).


Kaynak: Gürcistan Ulusal İstatistik Ofisi / Link: https://www.geostat.ge/media/28867/inplacia-2019-dekemberi-%28eng%29.pdf
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here