Ana sayfa İstatistik Gürcistan’da doğrudan yabancı yatırımlar %13,7 arttı

Gürcistan’da doğrudan yabancı yatırımlar %13,7 arttı

487
0

Gürcistan’da doğrudan yabancı yatırımlar %13,7 arttı

Gürcistan Ulusal İstatistik Ofisi’nin yayınladığı verilere göre, Gürcistan’daki doğrudan yabancı yatırımlar (DYY), 2019 yılının üçüncü çeyreğinde belirlenmiş verilere göre %13,7 artarak 2019 yılının üçüncü çeyreğinde 417,3 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

Doğrudan yabancı yatırımcı ülkelerin doğrudan yabancı yatırımlarının payları şu şekildedir: İngiltere (%18,8), Hollanda (%16,4) ve Türkiye (%10,3).

Üç büyük ekonomik sektörün DYY içindeki payı 2019 yılının üçüncü çeyreğinde %45,7’ye ulaşmıştır. DYY’nin en büyük payı finansal sektörde kaydedilmiş ve 2019 yılının üçüncü çeyreğinde 96,0 milyon ABD Doları’na ulaşmıştır. Finans sektöründen sonra 49,3 milyon ABD doları ile imalat sanayi ikinci sırada yer almıştır. Otel ve restoran sektörü 45,7 milyon ABD doları ile üçüncü sıradadır.


Kaynak: Gürcistan Ulusal İstatistik Ofisi / Link: https://www.geostat.ge/media/28467/ucxouri-investiciebi-2019-III-kv-%28eng%29.pdf
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here