Ana sayfa Muhasebe Gümrükte vergisini ödeyerek aldığımız mallar için stopaj bildiriminde bulunmalı mıyız?

Gümrükte vergisini ödeyerek aldığımız mallar için stopaj bildiriminde bulunmalı mıyız?

151
0

Firmamız Çin’den Ali Express aracılığı ile mal almaktadır. Firma kredi kartından ödeme yapıyoruz. Ancak karşı taraf bize fatura göndermiyor. Gümrük vergisi ödeyip ürünü alıyoruz. Muhasebe kaydını nasıl yapmalıyız? Kdv2 ya da stopaj açısından beyanname vermeli miyiz?

Gümrük vergisi ile Mala ilişkin KDV de Gümrük de ödenmesi gerekir. Mal ithalatında Stopaj olmaz. Hizmet ithalinde olur. Alınan Mallar 150/153 hesaba kayıt edilir.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here