Ana sayfa Vergi Geriye dönük E- Fatura düzenlenmesinin cezası var mıdır?

Geriye dönük E- Fatura düzenlenmesinin cezası var mıdır?

Geriye dönük e-Fatura düzenlenmesinin cezası. E-fatura zorunluluğu olmayanlar e-arşiv faturası mı düzenleyecek?

205
0

21/05/2020 tarihinde noter satışı yapılan bir kamyon ile vergi dairesine mükellefiyet tesisi yapıldı. Ancak satıcı kamyonun faturasını e-arşiv sisteminden kesmeyi unuttu. 01/07/2020 tarihine faturayı kesiyor. Geriye dönük kesemiyor doğal olarak. Faturanın bugün tarihli düzenlemesinin cezası var mıdır?

Faturanın geç düzenlenmesinden dolayı fatura bedeli için %10 özel usulsüzlük cezası uygulanır.

Yurtdışına ihracat yapan firma, 100 kg’lık malını mikro ihracat kapsamında Elektronik Ticaret Gümrük Beyanıyla ihraç edecektir. Faturasını e-fatura mı e-arşiv mi düzenlemelidir?

e-Fatura uygulamasına kayıtlı olanların ihracat ve yolcu beraberi eşya ihracı (Tax-Free) işlemlerinde e-Fatura düzenlenmesi zorunludur.

E-fatura zorunluluğu olmayanlar e-arşiv faturası düzenleyecekler.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

E-Fatura Uygulamasında geriye dönük fatura düzenlenebilir mi?

E-Arşiv faturayı geriye dönük tarihli olarak düzenleyebilir miyiz?

Nakliye ve servis hizmeti verenler geriye dönük e-Arşiv Fatura düzenleyebilir mi?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here