Ana sayfa Muhasebe Geri tarihli E- Arşiv ya da E- Fatura düzenlenebilir mi?

Geri tarihli E- Arşiv ya da E- Fatura düzenlenebilir mi?

31
0
Eczacılar Odası, eczacı üyelerine ; Ocak Ayına ait SGK’ya yaptıkları teslimlerin faturalarını Şubat ayının 7’sine kadar e arşiv portaldan 31 Ocak 2020 tarihini girerek düzenleyebilecekleri bilgisini vermiştir. VUK’ta sözü edilen 7 günlük süre teslimden sonraki faturanın düzenlenebileceği tarihi belirlemektedir, bulunulan tarihin öncesine yani geriye doğru 7 günü değil. Kaldı teslim tarihi ay sonuna gelirse (örneğin 28 Ocak’ta ise) dönemsellik ilkesi gereği bu 7 günlük süre de 31 Ocak tarihi ile biter. Eczaneler için özel bir uygulama var mıdır?

Bilindiği üzere, e-arşiv fatura uygulaması 01.01.2020 tarihinden itibaren başlamıştır. Sevk İrsaliyesi kullanılarak yapınla mal teslimlerin de, Fatura 7 gün içinde düzenlenmesi gerektiği VUK 230. maddesinde belirtilmiştir.

Hizmet teslimlerinde ise sevk irsaliyesi söz konusu olmadığı için faturanın; hizmetin verildiği anda düzenlenmesi gerekir.

7 günlük sürenin ertesi aya geçmesi halinde KDV 10/a. Maddesine göre faturanın ay sonuna kadar düzenlenmesi gerekir.

VERGİ USUL KANUNU Fatura, Vergi Usul Kanunu’nun (VUK) 229. maddesinde, satılan emtia veya yapılan iş karşılığında müşterinin borçlandığı meblağı göstermek üzere emtiayı satan veya işi yapan tüccar tarafından müşteriye verilen ticari vesika şeklinde tanımlanmış.

VUK’nun 231/5. maddesine göre faturanın, malın teslimi veya hizmetin yapıldığı tarihten itibaren azami 7 (yedi) gün içinde düzenlenmesi gerekmekte olup, bu süre içerisinde düzenlenmeyen faturalar hiç düzenlenmemiş sayılmaktadır.

KATMA DEĞER VERGİSİ KANUNU 7 günlük süre hesaplanırken ay sonlarına dikkat edilmesi gerekir. 3065 sayılı KDV Kanunu’nun 10/a maddesine göre mal teslimi ve hizmet ifası hallerinde, malın teslimi veya hizmetin ifası ile KDV yönünden vergiyi doğuran olay meydana gelmekte, bu işlemlere ait KDV’nin ise vergiyi doğuran olayın meydana geldiği tarihin ait olduğu dönem KDV beyannamesi ile beyan edilmesi gerekmektedir.

Mal teslimi ve hizmet ifalarına ait KDV’nin, faturanın düzenlendiği ay değil, vergiyi doğuran olayın meydana geldiği ay KDV beyannamesi ile beyan edilmesi gerekmektedir. Aksine bir durum, KDV’nin geç beyanına neden olacak, bu ise vergi ziyaı cezası uygulanır.

SONUÇ: Konu hakkında GİB’nın muhtelif tarihlerde verdiği özelgelerde; KDV açısında faturaların ay sonuna kadar düzenleneceği yöndedir.

GİB e-uygulamalar portalından düzenlenecek e-arşiv faturalar geriye dönük tarihli olarak fiilen düzenlenebilir. Ancak daha sonra yapılacak Vergi incelemesinde cezai durum ile karşılaşılabilir.


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here