Ana sayfa Vergi Gerçek usule tabi olan taksi işletmecileri plaka satışlarında KDV hesaplayacak mı?

  Gerçek usule tabi olan taksi işletmecileri plaka satışlarında KDV hesaplayacak mı?

  Dizi ve Film çekimleri için kiraya verilen yerler için düzenlenecek faturada kdv oranı ne olacak?

  61
  0

  İki adet ticari taksi plakalı mükellefin gerçek usulde vergilendirilirken, 2018 Yılında vefat etti. Dört mirasçısı vardır. Dört mirasçısına her plakadan %25 olmak üzere trafik tescilde intikal yapıldı. Vefat eden mükellefin işletmesi mirasçıları tarafından çalıştırılmaya devam ettiriliyordu. Veraset ilamına istinaden adi ortaklık olarak mükellefiyet tesis edildi. Ortaklığı şeklinde devam ediyor. Ortaklar taksileri satmak istiyor ancak taksilerin defter değeri yok. Taksi plakaları ortaklar adına kayıtlıdır. Noterde kendi hisselerini satıp %3 harcı ödeyip, aktifte görünen araç tutarını fatura ile çıkış yapıp mükellefiyeti sonlandırabilir miyiz? Yoksa noterde yapılan satış sözleşmesi tutarında %18 kdv’li fatura mı düzenlemek gerekir?

  Gerçek usulde ticari kazanç mükellefi olmanız nedeniyle tarafınızca gerçekleştirilen ve ticari kazanç hükümleri kapsamında değerlendirilen plaka satış işlemi Kanunun 1/1 inci maddesi gereğince % 18 oranında KDV’ye tabi bulunmaktadır. Basit usulde vergilendirilenler ise kdv hesaplanmaz İstisnadır.

  Mükellefimiz faaliyet konusu dışında iş yerini dizi ve film çeken firmaya mekân kira bedeli olarak kiralıyor faturada KDV oranı nedir?

  Elde edilen gelir için düzenlenecek faturada % 18 KDV hesaplanır.

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here