Ana sayfa Muhasebe Gerçek kişilerin vergi ve sgk borçları mirasçılarına devir eder mi?

  Gerçek kişilerin vergi ve sgk borçları mirasçılarına devir eder mi?

  Tabldot yemek teslimlerinde KDV %1’e indirildi mi?, Miras yolu ile gelen araçların satışında KDV uygulanacak mı?

  62
  0

  Tabldot yemek hizmeti veren firmalar içinde kdv yıl sonuna kadar %8 den %1 düşürüldü mü?

  Mükellefin vergi borcu eşini etkiler mi mükellef vefat etse borç eşine kalır mı?

  Kararda tabldot kelimesi geçmemektedir.

  KDV Ekli II Sayılı listenin “B) DİĞER MAL VE HİZMETLER “Bölümünün 24 üncü sırası YEME , İÇME HİZMETLERİ bölümümde “diğer şekillerde yemek hizmeti sunan yerler ” cümlesinden anladığımız tabldotların da indirim kapsamında olduğu görüşündeyiz.

  Ancak; Konu ile ilgili olarak GİB İnteraktif VD sisteminden özelge talep ediniz.

  Miras reddedilmediği sürece kişinin borcu için eş de sorumludur.

  Babasından miras yolu ile 250.000 TL değerinde bir ticari araç kalan bir bilanço mükellefim için bir sorum olacak. Araç babasının firmasının aktifinde 5 yıl kaldıktan sonra vefat edince oğluna veraset yolu ile geçti. Alışı yapılırken miras yolu ile geçtiğinden KDV Hesaplanmadı. Şimdi mirasçı satacak KDV hesaplamak zorunda mı? Bir istisnası var mı?

  Aktifte kayıtlı ise düzenlenecek faturada % 18 KDV hesaplanır.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here