Gerçek kişiler kira geliri beyannamesinde konut kira geliri istisnasından ne zaman faydalanamazlar?

Gerçek kişiler kira geliri beyannamesinde konut kira geliri istisnasından ne zaman faydalanamazlar?

98
0
PAYLAŞ

Mükellef gerçek kişi;
2018 yılında konut kira geliri toplamı 29.000 TL,

Tek işverenden aldığı brüt ücret toplamı 44.000 TL,
Mevduat faiz geliri brüt 48.000 TL,

Toplam geliri 121.000 TL ise konut kira beyanında 4.400 TL istisna uygulanır mı?

 

GVK 21. maddesindeki istisnadan yararlanamaz.

Beyan tabi olsun veya olmasın elde ettiği gelir ve kazançları toplamı 2018 için 120.000 TL nin üstünde olanlar istisnadan yararlanamaz.

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Ticari kazanç sahipleri yıllık gelir vergisi beyannamesinde GMSİ istisnasından faydalanabilir mi?

 

 

2019 Mart Ayında beyan edilecek, 2018 yılına ait Kira Gelirlerine ilişkin açıklamalar

 

 

Vergi kesintisine tabi olan ve istisna uygulanan menkul sermaye iratlarında beyan sınırı 2018 yılı için ne kadardır?

 

 

BİR CEVAP BIRAK