Ana sayfa Vergi Gerçek kişiler gayrimenkul satış istisnasından faydalanmak için gayrimenkullerini en az kaç yıl...

  Gerçek kişiler gayrimenkul satış istisnasından faydalanmak için gayrimenkullerini en az kaç yıl ellerinde bulundurmak zorundadır?

  Gayrimenkulün faturası tapudaki bedel üzerinden mi kesilir?, Gayrimenkullerin satışından çıkan karın vergiden muaf olması için kaç yıl geçmesi gerekir?

  183
  0

  Gayrimenkul ve arsa satışlarında 5 yıllık süre aşımı hesaplanırken aldığı tarih mi, aldığı yıl mı baz alınmalıdır? 03.06.2015 yılında alınmış bir arsa bugün satıldığı takdirde gün olarak 5 yılı aşmış mıdır?

  03/05/2015 Tarihinden itibaren (gün) hesap yapılır. Hesabınız doğrudur.

  Gerçek satış değeri 400.000 TL olan bir gayrimenkulun rayiç bedeli 450.000 TL olarak tapuda satışı gerçekleşti. Böyle bir durumda satış faturası 400.000 TL olarak mı yoksa 450.000 TL olarak mı düzenlenmelidir?

  Tapu bedelinden fatura edilmesi gerekir


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here