Ana sayfa Muhasebe Gerçek kişiler faaliyetlerini sonlandırırken aktiflerine kayıtlı taşınmazları kendilerine fatura edebilir mi?

  Gerçek kişiler faaliyetlerini sonlandırırken aktiflerine kayıtlı taşınmazları kendilerine fatura edebilir mi?

  56
  0

  Müteahhit olan mükellef inşa ettiği binaya ait taşınmazı satmayıp tapusunu kendi adına tescil ettirmiştir. Bu taşınmazı şahıs firmasının aktifine de alıyor. Daha sonra bu taşınmazı kendisine fatura ederek şahıs firmasını kapatıyor. Hala tapu kendi adına devam ediyor. Sonuç olarak bu taşınmazın iktisab edinme tarihi bina yapılış tarihi mi aktiften çıkış tarihimi baz alınır?

  Aktiften çıkıp şahsi mülkiyet haline geldiği tarih baz alınır.

  Mükellefimin üzerine kayıtlı ve aktifinde bulunan üç adet dükkân mevcut. Bu dükkanları başkasına satmadan kendisine fatura ederek aktifinden çıkarmış olup kapanışını yapabilir miyiz?

  Emsal bedelden Kişi kendisine Fatura düzenleyerek satış yapabilir.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here