Ana sayfa Vergi Gerçek kişiden gider pusulası ile hukuki Danışmanlık hizmeti alabilir miyiz?

    Gerçek kişiden gider pusulası ile hukuki Danışmanlık hizmeti alabilir miyiz?

    Gider Pusulası hangi hallerde düzenlenir

    39
    0

    Gider pusulası ile mükellef olmayan bir şahıstan hukuki danışmanlık hizmeti almış bulunmaktayız. Aldığımız gider pusulasındaki tutarı %20 stopaj ve %18 KDV’ye tabi tuttuk. Aldığımız bu hizmetin yarısını grup firmamıza yansıtacağız. Düzenleyeceğimiz faturada kdv olmalı mı olacaksa tevkifata tabi midir?

    Hukuk danışmanlığı hizmeti gider pusulası ile alınmaz. 

    Söz konusu kişinin vergi mükellefi olması gerekir. 

    Fatura veya serbest meslek makbuzu ile alınacak hizmet başka bir mükellefe yansıtılması halinde düzenlenecek faturada % 18 kdv hesaplanır. KDV tevkifatı olmaz.

    Gider Pusulası

    Madde 234

    Birinci ve (4369 sayılı Kanunun 81/A-7 nci maddesiyle değiştirilen ibare) ikinci sınıf tüccarlar, kazancı basit usulde tespit edilenlerle defter tutmak mecburiyetinde olan serbest meslek erbabının ve çiftçilerin:

    1. (Mülga: 22/7/1998 – 4369/82 md.)

    2. (Mülga: 22/7/1998 – 4369/82 md.)

    3. Vergiden muaf esnafa; yaptırdıkları işler veya onlardan satın aldıkları emtia içinde tanzim edip işi yapana veya emtiayı satana imza ettirecekleri gider pusulası vergiden muaf esnaf tarafından verilmiş fatura hükmündedir. Bu belge birinci ve ikinci sınıf tüccarların, zati eşyalarını satan kimselerden satın aldıkları altın, mücevher gibi kıymetli eşya için de tanzim edilir.

    Gider pusulası, işin mahiyeti, emtianın cins ve nev’i ile miktar ve bedelini ve iş ücretini ve işi yaptıran ile yapanın veya emtiayı satın alan ile satanın adlariyle soyadlarını (Tüzel kişilerde unvanlarını) ve adreslerini ve tarihi ihtiva eder ve iki nüsha olarak tanzim ve bir nüshası işi yapana veya malı satana tevdi olunur.

    (Ek: 30/12/1980 – 2365/37 md.) Gider pusulaları, seri ve sıra numarası dahilinde teselsül ettirilir.


    Kaynak: ismmmo,GİB
    Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


    BİR CEVAP BIRAK

    Please enter your comment!
    Please enter your name here