Ana sayfa Muhasebe Gerçek kişi mükellefler gelir vergisi hesaplamasında ticari faaliyetleri sebebiyle çıkan zararı kira...

Gerçek kişi mükellefler gelir vergisi hesaplamasında ticari faaliyetleri sebebiyle çıkan zararı kira gelirlerinden mahsup edebilir mi?

425
0

Özel Bina İnşaatı yapan gelir vergisi mükellefinin (sadece özel bina inşaatından mükellefiyet) aynı zamanda kira geliri bulunmakta. Şimdi yıllık gelir vergisi beyanını verdiğimizde özel bina inşaatından ötürü zarar görünmekte ve kira gelirinden mahsup olup hiçbir vergi ödemesi çıkmamaktadır. Beyannameyi düzenleme aşamasında nasıl bir yol izlememiz gerekiyor?

Özel bina inşaat ticari amaç ile yapılmış ve ticari kar/zarar elde edilmiş ise beyannameye dâhil edilir. GVK 2. maddesinde belirtilen gelir ve kazançlar GVK 85. maddesine göre toplanarak beyan edilir. Beyannamede sonuç olarak vergiye tabi matrah çıkmayabilir.

 

 

 

 

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Gerçek kişiler ticari faaliyetlerinin yanında kira gelirleri de elde ediyorsa beyannamede nasıl bildirim yapacaktır?

 

İşletme defterine tabi ticari faaliyet yapan mükellefler defter-beyan sisteminde stok defteri tutmak zorunda mıdır?

 

 

Ticari faaliyeti olan kişi malulen emekli olursa ticari faaliyeti devam eder mi?

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here