Ana sayfa TTK Gemi Kaptanının Yetkisi Sınırlandırılabilir mi?

  Gemi Kaptanının Yetkisi Sınırlandırılabilir mi?

  1431
  0

  1- GEMİ KAPTANININ YETKİSİ SINIRLANDIRILABİLİR Mİ?
  Kaptanın kanundan doğan temsil yetkisini sınırlandırmış olan donatan, bu sınırlandırmalara kaptanın uymadığını, sadece bunları bilen kişilere karşı ileri sürebilir.

  2- SÖZLEŞMESİ FESHEDİLEN KAPTAN FESİH BİLDİRİM SÜRESİNDE YETKİLERİNİ KULLANABİLİR Mİ?
  Kaptanla yaptığı sözleşmenin feshini bildiren donatan, kaptanın, feshi bildirim süresi içinde, yetkilerini kullanmasını yasaklayabilir.

  3- VEKALETSİZ ÇALIŞAN KAPTANIN BORÇLANMASI HALİNDE GEMİ SAHİBİ ÖDEME YAPMAK ZORUNDA MIDIR?
  Vekâleti olmadan donatan hesabına kendi parasından avans veren veya kendi adına borçlanan kaptan, donatandan olan tazminat alacağı bakımından üçüncü kişiler durumundadır.

  Kaynak: Türk Ticaret Kanunu
  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here