Ana sayfa İstatistik Gelir Vergisinin Ne Kadarını İstanbul Ödüyor Biliyor musunuz?

  Gelir Vergisinin Ne Kadarını İstanbul Ödüyor Biliyor musunuz?

  2378
  0

   

  2016 Yılı kazançları üzerinden tahakkuk eden gelir vergisinin yarısı İstanbul’dan!!!

  İstanbul’da 1 Milyon 21 bin civarında Gelir Vergisi mükellefi 2016 yılına ait 30 Milyar 156 Milyon TL’lik kazanç bildirdi.

  Bildirilen kazançlar üzerinden Tahakkuk eden Gelir Vergisi tutarı toplamı 8 Milyar 524 Milyon olarak gerçekleşti.

  Türkiye genelinde 2016 yılı için 64 milyar 557 Milyon TL Kazanç bildirildi. Bu kazançlar üzerinden tahakkuk eden gelir vergisi tutarı ise ülke genelinde 16 Milyar 969 Milyon olarak gerçekleşti.

  İstanbul’da tahakkuk eden 8 Milyar 524 Milyon TL’lik gelir vergisi Türkiye geneline oranlandığında %50’lik bir sonuç elde ediliyor.

  İstanbul’u İkini sırada %8,5 ile Ankara izledi. Ankara’da Gelir vergisi mükelleflerinin bildirdikleri kazanç tutarı 5 Milyar 509 Milyon TL tahakkuk eden gelir vergisi ise 1 Milyar 444 Milyon oldu.

  İstanbul’da 2016 yılı gelirleri için Mükellef başına tahakkuk eden ortalama gelir vergisi tutarı 8.344 TL, Ankara’da ise 4.555 TL olarak gerçekleşti.

  İl bazında Gelir Vergisi mükelleflerinin beyan ettikleri kazanç ve bu kazançlar üzerimden tahakkuk eden vergiye ilişkin tablo aşağıdadır.

  Kaynak: Gelir İdaresi Başkanlığı

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here