Ana sayfa Muhasebe Gelir vergisi mükelleflerinin aktifine kayıtlı gayrimenkulleri sattığında vergi istisna uygulanır mı?

Gelir vergisi mükelleflerinin aktifine kayıtlı gayrimenkulleri sattığında vergi istisna uygulanır mı?

400
0

Bilanço usulüne göre defter tutan toptan kereste ticareti ile iştirak eden gelir vergi mükellefi, aktifine kayıtlı gayrimenkul satışından dolayı satış kazancı istisnasından (%50) ile KDV istisnasından yararlanabilir mi?  Yararlanamaz ise gelir vergisi ve KDV açısından durumunu nedir?

KDV ve kurumlar vergisi kanunlarında belirtilen İstisnadan kurumlar vergisi mükellefleri yararlanır. Gelir vergisi mükellefleri yararlanamaz.

 

 

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


 

BENZER İÇERİKLER

Aktifteki gayrimenkulü 3 yıl sonra satarsak Kurumlar ve KDV istisnasını kazanır mıyız?

 

 

 

Gayrimenkulün alışından itibaren 5 yıl geçmişse kazançtan vergi ödenir mi?

 

 

 

Gayrimenkullerin satışından doğan kazancın kurumlar vergisinden istisna edilen kısmı yüzde kaçtır?

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here