Ana sayfa Vergi Gelir vergisi mükelleflerinin aktifine kayıtlı dükkanların satışında düzenleyecekleri faturada KDV oranı ne...

  Gelir vergisi mükelleflerinin aktifine kayıtlı dükkanların satışında düzenleyecekleri faturada KDV oranı ne olmalıdır?

  84
  0

  İmalat sektöründe olan gelir vergisi mükellefimiz 2016 yılında faturalı ve %18 KDV ile 2 dükkân satın aldı aktifine kaydetti. Şimdi bu dükkanları satmak istiyoruz satışları %18 KDV ile mi yapmamız gerekmektedir?

  Evet. Düzenlenecek faturada % 18 KDV hesaplanır.

  2014 yılında bir müteahhitten aldığım dükkânı şimdi satıyorum vergi levham var. Bende 2011’den bu yana müteahhitlik yapıyorum 1.700.000’e dükkânı satıyorum. Bize bu dükkâna fatura kesmek zorunda mıyız?

  Bahsettiğini Gayrimenkul işletmede (aktifte) kayıtlı ise düzenlenecek faturada % 18 KDV hesaplanır.

  5 yıl hesabı şahsi mal varlığında olan Gayrimenkullerin satışı içindir.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here