Ana sayfa Vergi Gelir vergisi mükellefi aktifine kayıtlı gayrimenkulu kiraya verildiğinde fatura düzenlenmeli midir?

  Gelir vergisi mükellefi aktifine kayıtlı gayrimenkulu kiraya verildiğinde fatura düzenlenmeli midir?

  Aktife kayıtlı gayrimenkulün kiraya verilmesi halinde fatura mı düzenlenmelidir?, Engelli personele alınacak protezi gider yazabilir miyiz?

  175
  0

  Engelli bir mükellefim emlak işi ile uğraşıyor. Sağ bacakta kullanmış olduğu protez cihazı satın alınacaktır. 13.000 TL’ye alacağı bu cihazı gider olarak gösterebilir miyiz?

  Ticari kazancın tespitinde gider olarak yazılamaz.

  Gelir vergisi mükellefi bilanço usulü defter tutan mükellef aktifine kayıtlı olan daireyi iş yeri olarak kiraya verecek. Bizim fatura mı kesmemiz gerekir yoksa GMSI olarak yıllık beyanda mı beyan edeceğiz?

  Müşterinizin Aktifine kayıtlı olan gayrimenkulün (iş yeri) kiraya verilmesinden elde edilen kazanç Ticari kazanç kapsamındadır.

  Fatura düzenlenir 31/12/2020 tarihine kadar % 8 KDV hesaplanır.

  Aktife kayıtlı olmasaydı elde edilen Kazanç GMSİ olurdu.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here