Ana sayfa Muhasebe Gelir vergisi mükellefi aktifine kayıtlı dükkanından elde ettiği geliri için fatura düzenlemeli...

    Gelir vergisi mükellefi aktifine kayıtlı dükkanından elde ettiği geliri için fatura düzenlemeli midir?

    İşletme defteri tutan mükellefim dükkân satın aldı ve içine kiracısı var, bu kiracıya fatura düzenlememiz gerekir mi?

    89
    0

    İşletme defteri tutan mükellefim dükkân satın aldı ve içine kiracısı var. Sorum şu ki kiracıya fatura düzenlememiz gerekir mi?

    Elde edilen gelir GMSİ’dir. Fatura düzenlenmez. KDV hesaplanmaz.

    Kira geliri GVK 86. maddesindeki koşullara göre yıllık beyannameye dahil edilir veya edilmez.

    Gelir vergisi mükellefi bilançosuna kayıtlı dükkanında elde ettiği kira geliri için fatura düzenlemeli midir?

    Bilançoya kayıtlı Gayrimenkulden elde edilen kira geliri Ticari kazançtır. Elbette fatura düzenlenir.

    Bilançoya kayıtlı değilse elde edilen gelir GMSİ’dir.


    Kaynak: İSMMMO
    Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


    BİR CEVAP BIRAK

    Please enter your comment!
    Please enter your name here