Ana sayfa Muhasebe Gelir vergisi beyannamesinde kurumlar vergisinden istisna olan eğitim harcamalarını indirim konusu yapabilir...

Gelir vergisi beyannamesinde kurumlar vergisinden istisna olan eğitim harcamalarını indirim konusu yapabilir miyim?

339
0

Gmsi beyannamesinde eğitim gideri düşmek istiyorum. 2 adet fatura var, birisi doğuş üniversitesi diğeri kalem okulları vakfı ticari işletmesi olarak geçiyor. Bunların kurumlar vergisi mükellefi olup olmadığını nasıl anlayabiliriz? Faturada kurumlar vergisinden muaftır yazıyor ise gider yazabiliyor muyuz?

Faturada kurumlar vergisinden muaf diye belirlenme varsa indirim konusu yapılmaz.
Okul gelir vergisi veya kurumlar vergisi mükellefi olması gerekir.
Vakıf üniversiteleri kurumlar vergisinden muaftır.

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

 

Bağımsız denetçilik ile ilgili eğitim/kurs harcamalarını gider olarak yazabilir miyiz?

 

 

Genç girişimcilere tanınan vergi istisnası 2018 gelir vergisi beyannamesinde nasıl gösterilecek?

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here