Ana sayfa Vergi Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sisteminden düzenlenen e-Arşiv Faturalarını iptal edebilir miyiz?

  Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sisteminden düzenlenen e-Arşiv Faturalarını iptal edebilir miyiz?

  5 bin 30 bin üzeri portaldan fatura düzenlediysek fatura iptali söz konusu mu?

  89
  0

  Gelir İdaresi Başkanlığı’nın portalından fatura düzenleyip onayladım. Bir satırda KDV seçmediğim için KDV sıfır çıktı. Fatura iptal edilir mi?

  Merhaba; 5 bin 30 bin üzeri portaldan düzenlediyseniz fatura iptali söz konusu değildir.

  Her iki tarafın faturayı kayıtlara almaması gereklidir.

  2018 brüt satış tutarı: 5.063.316,43 TL

  2019 brüt satış tutarı:8.503.014,28 TL’dir.

  E-faturaya geçişimiz 01.07.2020 olmalıdır doğrumu? Bu firmayı 26.07.2020 itibariyle kapatmak istiyoruz.

  İlgili mevzuata göre; 2018 veya 2019 hesap dönemleri brüt satış hasılatı (veya satışları ile gayrisafi iş hasılatı) 5 Milyon TL ve üzeri olan mükellefler 1 Temmuz 2020 tarihinde e-fatura uygulamasına geçmelidir. Sisteme zamanında başvuru yapılmaması, mevzuata göre özel usulsüzlük cezası ile karşı karşıya kalınabilir.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here