Ana sayfa Vergi Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sisteminden düzenlenen E-Arşiv fatura nasıl iptal edilir?

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sisteminden düzenlenen E-Arşiv fatura nasıl iptal edilir?

GİB'den düzenlenen e-arşiv fatura iptal edilebilir mi?

236
0

Gelir idaresi -E-Arşiv portalından kesilen faturalar imzalandıktan sonra iptal edilemiyor. Bazen hatalı ya da mükerrer kesilen fatura oluyor. Bununla ilgi nasıl bir yol izlememiz doğru olur?

5bin ve 30bin TL üzeri fatura düzenleyen mükellefiniz varsa; kesilen hatalı faturayı her iki taraf da kayıtlara almaması yeterlidir. Yeni düzenlenen faturaya açıklama alanına gerekli bilgiler yazılmalıdır.

Bir müşterimiz portal üzerinden e-arşiv fatura kesmiştir. Daha sonra satmış olduğu ürünün vergi mükellefi olmayan müşterisi istediği şartlara uymadığı için kendilerine iadesi yapılacaktır. Burada iade için gider pusulası uygulaması mı olacaktır?

Fatura kim adına; hangi vergi kimlik veya T.C. kimlik numarasına düzenlendiyse buna ilişkin gider pusulası düzenlenmelidir.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here