Ana sayfa Muhasebe Geçmiş yıla ait eski muhasebeci tarafından verilmeyen yıllık beyannameler kimin tarafından beyan...

Geçmiş yıla ait eski muhasebeci tarafından verilmeyen yıllık beyannameler kimin tarafından beyan edilmelidir? Cezası nedir?

Geçmiş yıla ait eski muhasebeci tarafından verilmeyen yıllık beyannameler kimin tarafından beyan edilmelidir?

72
0

Basit usule tabi mükellefimize ait 2019 yılı yıllık beyannameyi eski muhasebeci vermemiş. 2020 yılında biz devam edeceğiz. Ne yapmalıyız, onun vermemesi ile sorumluluğu nedir? Biz verebilir miyiz? Pişmanlık ile mi verilecek, cezası nedir?

Basit usulde vergi beyannamesini Pişmanlık ile verilmesi halinde sadece pişmanlık zammı hesaplanır. Önceki meslek mensubu ile sözleşme varsa pişmanlık zammı kendisine rücu edilebilir.

Beyanname yeni meslek mensubu tarafından verilebilir.

01.01.2019-31.03.2019 tarihleri arası Cumhurbaşkanı kararnamesinde bazı araçlar için KDV oranı %18 den %1’e indirilmişti.2019 Ocak ayında alınan ticari yük nakli araç için karşı taraf %1 KDV fatura etmişti. Biz bu aracı satarken KDV oranı olarak % kaç hesaplamalıyız? Eski meslek mensubu aracı aktife kaydetmemiş. Biz bu aracı kaydedersek %1 olarak kesilen faturayı indirebilir miyiz?

01/04/2019 dan sonra normal oran olan %18 uygulanır.

Siz 2018’de alınan aracı nasıl kaydedeceksiniz? Kayıt yapmanız halinde %1 KDV’sini indiremezsiniz.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

1 Şubat itibariyle muhasebe sözleşmesi imzalayacağımız firmanın eski muhasebeciyle olan sözleşmesini ne zaman iptal…

Türmob üzerinden sözleşme girerken firmanın eski muhasebeciyle olan sözleşmesinin borç nedeniyle fesih edilmesi benim…

Yeminli müşavirler ve serbest muhasebeci mali müşavirler odalarının kuruluş şartları nelerdir?

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here