Ana sayfa Muhasebe Geçmiş yıl zararının mahsubunda kanunen kabul edilmeyen giderleri de kullanılabilir miyiz?

Geçmiş yıl zararının mahsubunda kanunen kabul edilmeyen giderleri de kullanılabilir miyiz?

206
0

2018 yılında kanunen kabul edilmeyen kısım 102.216,47 TL

2018 yılı zararı 89.543,49 TL

Toplam: 191.759,96 TL

2019 yılı son dönem net kar: 216.564,80 TL

Dönem net karımdan 2018 yılı zararımı mahsup edeceğim. Muhasebe kayıtlarını ne şekilde atacağım. Karımdan 89.543,49 TL düşeceğim. Kanunen Kabul edilmeyen 102.216,47 TL için hangi hesabı kullanarak kapatacağım?

KKEG yılsonunda 690 hesap ile kapatılır. Sonraki yıl hesaplarında yer almaz.

Muhasebe kayıtlarında Ticari kardan, Ticari zararlar mahsubu yapılır.

 


2017 yılı gelir geçici beyanı düzeltme yapıldı. Ek vergi çıktı ve ödenmedi.  Yıllık gelir vergisi beyanında ödenmediği için düşülmedi. Bu durumda geçici vergi nasıl terkin edilmektedir?

Geçici vergi VD tarafından terkin edilir. Sizin yapacağınız bir işlem yok.

Ödenmeyen Geçici vergi ve yıllık hesaplanan vergi için VD gecikme zammı hesaplar.

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here