Ana sayfa Vergi Geçmiş dönemleri kapsayarak düzenlenen e-serbest meslek makbuzunu hangi dönemin muhtasar beyannamesinde bildirmeliyiz?

  Geçmiş dönemleri kapsayarak düzenlenen e-serbest meslek makbuzunu hangi dönemin muhtasar beyannamesinde bildirmeliyiz?

  2021 yılının 6 aylık iş yeri kira ödemesi Kasım 2020 tarihin de yapılmıştır. Kasım ayında verilecek muhtasar beyannamesinde kesilecek Stopaj oranı kaç uygulanması gerekmektedir?

  77
  0

  Mali Danışmanlık hizmeti aldığımız firma serbest meslek makbuzunu Temmuz -Ağustos-Eylül-Ekim dönemleri için 4 aylık bedeli Kasım ayı tarihli olarak kesti. Buradaki stopajı Kasım dönemi muhtasar da beyan edeceğiz değil mi?

  E-makbuz Kasım tarihli ise GV stopajı Aralık ayına ait Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi ile beyan edilir.

  Ancak; bilindiği üzere Serbest meslek kazancında KDV hizmetin verildiği tarihte doğar.

  Bu durumda SM erbapları bedel tahsil etmeseler de makbuzu aylık düzenlemeleri gerekir.

  2021 yılının 6 aylık iş yeri kira ödemesi Kasım 2020 tarihin de yapılmıştır. Kasım ayında verilecek muhtasar beyannamesinde kesilecek Stopaj oranı kaç uygulanması gerekmektedir?

  % 10 olacak.

  Kiralamanın 2021 taşmasının önemi yok.

  Esas olan Ödemenin 31/12/2020 kadar yapılmasıdır.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here