Ana sayfa Vergi Geçmiş dönemlere ait vereceğimiz düzeltme beyannamelerine istinaden uygulanacak cezaya 376. mad. kapsamında...

    Geçmiş dönemlere ait vereceğimiz düzeltme beyannamelerine istinaden uygulanacak cezaya 376. mad. kapsamında indirim talebinde bulunabiliyor muyuz?

    86
    0

    Bir müşterimizin nisan, mayıs ve haziran aylarında mal sahibi tarafından alınmayan kiralarının beyanı yanlışlıkla unutularak muhtasar beyanname ile kira varmış gibi bildirimi yapılmıştır. Şimdi buna istinaden düzeltme verilirse vergi dairesi tarafından cezai işleme tabi tutulur muyuz? Matrah azaltıcı bir düzeltme olacağı nasıl bir işleme tabi tutuluruz?

    Vergi dairesi tarafından cezalama yapılmaz. Düzeltme sonucu İade talep edilmesi halinde Vergi incelemesi yapılabilir.

    Haziran 2020 dönemi B formları için bugün düzeltme beyanı vereceğiz. Düzeltme beyannamesini onaylarken VUK 376.maddeden yararlanabiliyor muyuz?

    VUK na göre kesilen tüm cezalar için VUK 376. madde kullanılabilir.


    Kaynak: İSMMMO
    Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


    BİR CEVAP BIRAK

    Please enter your comment!
    Please enter your name here