Ana sayfa Muhasebe Geçici vergi dönemlerinde yansıtma yapılması zorunlu mudur?

  Geçici vergi dönemlerinde yansıtma yapılması zorunlu mudur?

  Şirketin bankadaki altın hesabına geçici vergi dönemlerinde değerleme yapılacak mı?

  78
  0

  Geçici vergi dönemlerinde yapılan yansıtmaları silmemizde bir mahsur var mıdır? Yansıtma kayıtları defterleri yazdırılırken görünmesi şart mı?

  Geçici vergi dönemlerinde yansıtma yapılması zorunlu değildir.

  Geçici vergi Mizan üzerinde de hesaplanabilir.

  Ancak son geçici vergi döneminde mutlaka yansıtma kayıtları yapılması gerekir.

  Bir limited şirket müşterimiz parasının belli bir kısmını bankada gram altın hesabı açarak muhafaza ediyor. Geçici vergi dönemlerinde söz konusu bu altını neye göre, hangi tutar üzerinden değerleyeceğiz acaba?

  Atın hesabı bozdurulmadığı sürece, döviz hesabı gibi dönem sonlarında değerlemeye tabi tutulmaz. Satış yapılması (Bozdurulması) halinde kayıtlı değer ile satış değeri arasındaki fark 649 hesaba yazılır.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here