Ana sayfa Vergi Geçici vergi beyannamesinde Kâğıt ve e-arşiv fatura bilgileri aynı anda yazılmalı mıdır?

Geçici vergi beyannamesinde Kâğıt ve e-arşiv fatura bilgileri aynı anda yazılmalı mıdır?

73
0

Firmamız kâğıt fatura kullanmaktadır. Sadece 5.000 TL ve 30.000 TL faturalarımızı, GIB portalı üzerinden e-arşiv fatura olarak düzenliyoruz. Geçici vergi de son kesilen faturalarımızı beyan ederken seri ve sıra numarası olarak hangi fatura beyan edilecektir? Kesilen son fatura olarak seri ve sıra numarası olarak hangisini beyan edeceğiz?

En son düzenlenen KAĞIT Fatura ve en son düzenlenen E-ARŞİV Fatura ayrı ayrı satırlara yazılacaktır. (Her ikisi de yazılacak)

2018 Yılı Kurum Beyanında ”İADESİ GEREKEN GEÇİCİ VERGİ” 2019 Yılı Beyanında düşülmemiş. Bu tutarın 2020 Yılı döneminde indirim konusu yapabilir miyiz?

2018 Yılına ilişkin iadesi gereken geçici vergi 2019 yıllık KV beyannamesinden indirilmez.

İadesi gereken vergi mahsup veya nakit iadesi talep edilir (GEKSİS sisteminden)


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here