Ana sayfa SGK Geçici Köy Korucularının Sakatlanma Ve Ölümü Halinde Bağlanacak Aylık Ve Tazminat Ödemesi...

    Geçici Köy Korucularının Sakatlanma Ve Ölümü Halinde Bağlanacak Aylık Ve Tazminat Ödemesi Nedir?

    1663
    0

    1- KİMLERE BU KAPSAMDA AYLIK BAĞLANMAKTADIR?
    2330 Sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanununun 4. maddesi uyarınca;
    1.1- Herhangi bir sigortalılık statüsüne tabi hizmeti olmayan,
    1.2- Kurumdan bu hizmetleri nedeniyle aylık almayan,
    1.3- Kurumdan bu hizmetleri nedeniyle gelir almayan
    Geçici Köy Korucusu ve Gönüllü Köy Korucularından görevlerinin neden ve etkisiyle engelli hale gelenlerin kendilerine, ölenlerin ise hak sahiplerine aylık bağlanmakta olup, bu işlemler SGK, EHGM (Emeklilik Hizmetleri Gen.Müd.), Primsiz Aylıklar Daire Başkanlığınca gerçekleştirilmektedir.

    2- BAŞVURU İÇİN HANGİ BELGELER İSTENMEKTEDİR?
    Aylık bağlanması için istenilen belgeler;
    2.1- İlk müdahale ve hava değişimi raporları,
    2.2- Sakatlanma halinde kesin işlemli rapor aslı,
    2.3- Ölüm halinde ölüm ya da otopsi raporu,
    2.4- Olay esnasında görevli olduğunu gösterir belgeler,
    2.5- Olay günü kıta amirince onaylanması gereken olay zabıt varakası,
    2.6- Olay tutanakları,
    2.7- Adli makamlarca yapılan soruşturma sonunda alınan karar ya da mahkeme ilamı,
    2.8- Atama onayı,
    2.9- Ayrılış oluru,
    2.10- Atama onayının temin edilemediği hallerde; “Silah zimmet kaydı, kimlik kartı, maaş bordrosu,
    2.11- 2330 Sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun uyarınca aylığı bağlayacak kurumun tespiti için SSK, BAĞ-KUR kaydı,
    2.12- Nakdi Tazminat Kararı.

    3- BAŞVURULAR NEREYE YAPILMAKTADIR?
    Başvurular doğrudan dilekçe ile SGK, Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Primsiz Aylıklar Daire Başkanlığına yapılabileceği gibi ikamet ettiği il ya da ilçe mülki idare amirlikleri, İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğüne de yapılabilmektedir.

    4- AYLIKLAR DUL VE YETİMLERE İNTİKAL EDER Mİ, EDERSE KOŞULLARI NELERDİR?
    Aylığın eşe intikalinde herhangi bir koşul bulunmamaktadır. Ancak, eşin iştirakçi olup olmaması aylık bağlama oranını etkilemektedir.
    4.1- Kız yetimlere, evli ve iştirakçi olmamaları,
    4.2- Erkek yetimlere, 18, ortaöğrenimde 20, yükseköğrenimde 25 yaşına kadar, evli olmama, iştirakçi olmama koşulları,
    4.3- Erkek yetimin başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyecek derecede maluliyetin bulunması halinde muhtaçlık koşulu ile yaş kaydı aranmaksızın aylık bağlanmaktadır.
    4.4- Anne ve babaya aylık bağlanmasında ise herhangi bir koşul aranmamaktadır.

    5- AYLIKLAR HANGİ HALLERDE KESİLMEKTEDİR?
    5.1-
    Kız yetimlerin aylıkları evlenmeleri ve 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu 4. maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında göreve girmesi halinde kesilmektedir.
    5.2- Erkek yetimlerin aylıkları ilköğrenimde 18 yaş, ortaöğrenimde 20 yaş, yükseköğrenimde 25 yaşın tamamlamasıyla evlenme ve 5510 sayılı Kanunun 4. maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında göreve girmesi halinde kesilmektedir.

    Kaynak: 2330 Sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanunu
    5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu

    Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

    BİR CEVAP BIRAK

    Please enter your comment!
    Please enter your name here