Ana sayfa Muhasebe Geçici ilmühaber kararı almamız için yapmamız gerekenler nelerdir?

  Geçici ilmühaber kararı almamız için yapmamız gerekenler nelerdir?

  Nama yazılı hisse senedi nasıl bastırılabilir?, Hamiline yazılı hisse senedi nasıl bastırılabilir?

  41
  0

  Tüzel ve şahıs ortaklıkları olan birkaç şirketimiz tarafımıza geçici ilmuhaber kararı almak isteğini bildirmiş olup bu konu ile ilgili hangi hazırlıkları yapmamız gerekmektedir?

  Şirketlerde hisse senetleri çıkarılmış ise ilmühaberde düzenlenebilir ya da senetler ciro edilerek verilebilir.

  Nama yazılı hisse senedi bastırılması tescile tabi değil YK bir karar alır kupürleri ve miktarı belirleyen senetler bastırılıp ortaklara verilebilir ya da şirket kasasında muhafaza edilebilir.

  Hamiline hisse senetlerinin basımı için YK kararı tescil ve ilana tabidir, karar örnekleri maalesef bulunmamakta olup şirketlere göre değişkenlik gösterebilmektedir.

  Hisse senetlerinin bastırılmasında banka tarafında yapılacak işlem bulunmamaktadır.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here