Ana sayfa Vergi Gayrimenkul Sermaye İradı Mükellefi Şahıs Sigorta Primi Ve Bireysel Emeklilik Katkı Payını...

  Gayrimenkul Sermaye İradı Mükellefi Şahıs Sigorta Primi Ve Bireysel Emeklilik Katkı Payını İndirim Konusu Yapabilir mi?

  1112
  0

  01.01.2013 tarihinden itibaren, bireysel emeklilik dışında kalan şahıs sigortaları için ödenen primlerin beyan edilen gelirin % 15’ine kadar olan kısmı yıllık olarak asgari ücretin yıllık  tutarını aşmaması koşuluyla matrahın tespitinde indirim konusu yapılabilecektir.

  Beyan edilen gelir olarak, yıllık gelir vergisi beyannamesinde yer alan indirimler ve geçmiş yıl zararları düşülmeden önceki tutar esas alınacaktır. Bireysel emeklilik sistemine  ödenen katkı payları hiçbir surette indirim konusu yapılmayacaktır.

  Yıllık beyannamede matrahın tespitinde dikkate alınacak sigorta primleri;
  1- Mükellefin,
  1.1- Şahsına,
  1.2- Eşine
  1.3- Küçük çocuklarına ait birikim priminin alındığı hayat sigortalarına ödenen primlerin %50’si ile
  2- Ölüm,
  3- Kaza,
  4- Hastalık,
  5- Sağlık,
  6- Engellilik,
  7- Analık,
  8- Doğum
  9- Tahsil
  gibi şahıs sigorta primlerinden, müteşekkildir.

  Kaynak: Gelir Vergisi Kanunu

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here