Ana sayfa Vergi Gayrimenkul satışından elde ettiğimiz karı özel fonlar hesabında ne kadar süre tutabiliriz?

Gayrimenkul satışından elde ettiğimiz karı özel fonlar hesabında ne kadar süre tutabiliriz?

Binek otonun satışından elde edilen kar özel fonlar hesabına kaydedilebilir mi? Gayrimenkul satışından elde ettiğimiz karı özel fonlar hesabında ne kadar süre tutabiliriz?

85
0

02.09.2015 tarihinde satışı yapılmış olan gayrimenkulün karı özel fonlar hesabına alınmıştır. Özel fonlar hesabında bekletilmesi gereken süre tam olarak nedir?

Özel fon için 3 yıl, Gayrimenkul satış karı fonu için 5 yıldır.

Binek otonun satışından elde edilen kar özel fonlar hesabına kaydedilebilir mi?

Aktife kayıtlı araç satışından elde edilen kazanç ile ilgili bir vergi istisnası veya muafiyeti yoktur. Satıştan elde edilen kar ilgili dönem kazancına ilave edilmesi gerekmektedir.

Ancak; Mükellefler dilerse satıştan elde edilen kazancı 3 yıl süre ile yenileme fonu hesabında tutabilirler. 3’üncü yılın sonunda yeni alınan araç için ayrılması gereken amortisman yoluyla giderilemeyen kazanç dönem kazancına ilave edilmelidir.


Kaynak: TÜİK
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here