Ana sayfa Vergi Gayrimenkul alım ve satımlarında uygulanacak KDV oranı nedir?

  Gayrimenkul alım ve satımlarında uygulanacak KDV oranı nedir?

  İkinci el gayrimenkul alım satımında kdv oranı nedir?

  159
  0
  Gayrimenkul alım satım yapan firmayız. Şahıstan tapu masrafları ile 131.500 TL’ye aldığımız arsayı, 87.000 TL’ye şahsa sattık.
  KDV oranı ne uygulamalıyız?

  Arsa satışlarında KDV oranı % 18 dir.

  Ancak 2. el gayrimenkul alım satımı yapan mükellefler aşağıdaki belirtilen kurallara göre yaptıkları satış için özel matrah sistemi uygularlar (zararına satış da KDV uygulanmaz.) GAYRİMENKUL ALIM SATIMI (ÖZEL MATRAH UYGULAMASI) 3065 sayılı Kanunun 7104 sayılı Kanunla değişik (23/f) maddesine göre, taşınmaz ticaretiyle iştigal eden mükelleflerce, KDV mükellefi olmayanlardan (mükellef olanlardan istisna kapsamında yapılan alımlar dâhil) alınarak vasfında esaslı değişiklik yapılmaksızın satılan taşınmazların (Gayrimenkul /Bina –arsa –arazi)) tesliminde matrah, alış bedeli düşüldükten sonra kalan tutardır. KDV mükellefi olmayanlardan veya istisna kapsamında KDV ödenmeksizin alınan taşınmazların satışında düzenlenecek faturalarda alış bedeli ile satış bedeli arasındaki fark üzerinden KDV hesaplanır. Vergi mükellefi olanlardan KDV ödenerek alınan taşınmazların teslimlerinde ise özel matrah sistemi uygulanmaz.

  Yapılan düzenlemeye göre; Vergi mükellefi olmayan kişilerden alınan Gayrimenkullerin alış bedeli ile satış bedeli arasındaki farka KDV hesaplanacaktır. Düzenlenecek faturada KDV uygulanmayan tutar KDV beyannamesinde Özel matrah bölümünde beyan edilecek KDV tabi olan kısım normal teslimler arasında yer alacaktır.

  ÖRNEK

  Vergi Mükellefi olmayan kişiden 200.000 TL İş yeri satın alınıyor daha sonra Bu iş yerini 250.000 TL satmıştır.

  Alış bedeli 200.000

  Satış bedeli 250.000

  Fatura Düzenlenmesi Satış bedeli 250.000

  KDV uygulanacak tutar (250.000-200.000) = 50.000

  Hesaplanan kdv % 18 (50.000 %18) 9.000

  Tahsil edilen tutar 259.000 TL

  KDV beyannamesinde özel matrah bölümünde gösterilecek tutar: 200.000

  KDV beyannamesinde normal teslimler bölümünde gösterilecek tutar: 50.000


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here